Witaminy C nie da się przedawkować

MIT!

Istnieje przeświadczenie, że witaminy C nie da się przedawkować, w związku z czym najlepszym rozwiązaniem w walce z przeziębieniem jest dostarczanie organizmowi „uderzeniowej dawki” kwasu l-askorbinowego długotrwale. Nic bardziej mylnego.

Co więcej, przyjmowanie olbrzymich dawek witaminy C niesie ryzyko rozwoju działań niepożądanych1,2, takich jak:

  • Kamienie szczawianowe

    Po przyjęciu większych dawek witaminy C dochodzi do jej intensywniejszego wydalania przez nerki – a tym samym do zakwaszania i łatwiejszej krystalizacji szczawianów. Co ważne, ryzyko rozwoju kamieni dotyczy nie tylko osób mających skłonność do tego schorzenia, ale i tych, którzy nie mieli wcześniej tego problemu3.


  • Biegunka

    Może wystąpić po przyjęciu bardzo wysokich dawek (5-10 g) lub w przypadku przewlekłego stosowania co najmniej 2 g dziennie4.


  • Nadmierne wchłanianie żelaza3

    Wiąże się z tym, że witamina C wspiera wchłanianie żelaza w organizmie.

Jak dawkować witaminę C?

Dotychczas nie ustalono jednoznacznie zapotrzebowania na witaminę C. W dużej mierze zależy ono od wieku, stylu życia, stresu i innych czynników. Przyjmuje się, że minimalne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi około 1 mg/kg masy ciała u osób dorosłych i 2 mg/kg masy ciała u niemowląt i dzieci4.
Zalecana jednorazowa optymalna dawka witaminy C wynosi 200 mg. Zapotrzebowanie na witaminę C może się zmieniać w zależności od potrzeb organizmu i wzrasta m.in. w czasie infekcji.
1 Janda K. i in. Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie. Pom J Life Sci 2015; 4(61): 419-425.

2 Levine M. et al. Vitamin C pharmacokinetics in healthy volunteers: Evidence for a recommended dietary allowance. Proc Natl Acad Sci USA 1996; 93: 3704-3709.

3 Maćkowiak K., Torliński L. Współczesne poglądy na rolę witaminy C w fizjologii i patologii człowieka. „Nowiny Lekarskie” 2007; 4(76): 349-356.

4 Martirosyan D.M., Pacier C. Vitamin C: optimal dosages, supplementation and use in disease prevention. Functional Foods in Health and Disease 2015; 5(3): 89-107.
CHPL/CHRSN/0009/18

Opuszczasz stronę internetową

Icon signpost

Właśnie opuszczasz stronę internetową Rutinoscorbin.pl i przenosisz się na zewnętrzną stronę internetową, która nie jest zarządzana przez GSK. GSK nie bierze odpowiedzialności za tę stronę. Jeśli nie chcesz opuścić strony Rutinoscorbin.pl, kliknij “Anuluj”.

Kontynuuj