Witamina C zwalcza raka

MIT!

Zainteresowanie właściwościami witaminy C i sposobami wykorzystania jej w onkologii trwa od lat 70., m.in. za sprawą Linusa Paulinga1. Rozpoczął on badania sprawdzające, czy duże dawki witaminy C mogą mieć zastosowanie w leczeniu nowotworów.

Terapia witaminą

Od tego czasu przeprowadzono wiele badań eksperymentalnych nad dożylnym podawaniem dużych dawek witaminy C zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i z udziałem pacjentów. Wyniki badań nie dają obecnie podstaw do traktowania terapii witaminą C jako skutecznego sposobu walki z rakiem.

Właściwości witaminy C

Dlaczego witamina C wzbudza takie zainteresowanie onkologów? Wiąże się to z właściwościami witaminy C, która m.in.:
  • wykazuje silne działanie antyoksydacyjne2,
  • zwiększa aktywność komórek zaangażowanych w zwalczanie patogenów2,
Witamina C jest związkiem bardzo aktywnym o wszechstronnym działaniu, które znajduje swoje zastosowanie w leczeniu i profilaktyce nie tylko przeziębienia, łamania w kościach, grypy, bóli głowy, ale i wielu innych schorzeń2. Warto pamiętać, by, dokonując wyboru witaminy C, sięgać jednak po lek i stosować się do odpowiedniego dawkowania oraz zapoznać się ze szczegółowym działaniem leku w załączonej do niego ulotce.
1 Maćkowiak K., Torliński L. Współczesne poglądy na rolę witaminy C w fizjologii i patologii człowieka. „Nowiny Lekarskie” 2007; 4(76): 349-356.

2 Janda K. i in. Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie. Pom J Life Sci 2015; 4(61): 419-425.
CHPL/CHRSN/0009/18

Opuszczasz stronę internetową

Icon signpost

Właśnie opuszczasz stronę internetową Rutinoscorbin.pl i przenosisz się na zewnętrzną stronę internetową, która nie jest zarządzana przez GSK. GSK nie bierze odpowiedzialności za tę stronę. Jeśli nie chcesz opuścić strony Rutinoscorbin.pl, kliknij “Anuluj”.

Kontynuuj