1000 mg to optymalna dawka witaminy C

MIT!

Wbrew przeświadczeniu wielu pacjentów, przyjmowanie dużych dawek witaminy C (1000 mg i więcej) nie zwiększa skuteczności jej działania1. W badaniach zaobserwowano, że kwas l-askorbinowy jest najlepiej wchłaniany i wykorzystywany przez organizm przy jednorazowej dawce do 200 mg2. Maksymalna efektywność zatrzymuje się na dawce 500 mg dziennie i drastycznie spada przy jej zwiększaniu3. Warto się więc zastanowić nad zastosowaniem większej dawki.

Jak dawkować witaminę C?

Dotychczas nie ustalono jednoznacznie zapotrzebowania na witaminę C. W dużej mierze zależy ono od wieku, stylu życia, stresu i innych czynników. Przyjmuje się, że minimalne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi około 1 mg/kg masy ciała/dobę u osób dorosłych i 2 mg/kg masy ciała/dobę u niemowląt i dzieci4.

Zalecana optymalna dawka witaminy C wynosi 200 mg5. Zapotrzebowanie na witaminę C może się zmieniać w zależności od potrzeb organizmu i wzrasta m.in. w czasie infekcji.

Kwas askorbinowy w czasie infekcji

W czasie infekcji stężenie kwasu askorbinowego w organizmie znacznie maleje, rośnie więc zapotrzebowanie na większą, a zarazem efektywną dawkę witaminy C. Na rynku zakupić można leki dostępne bez recepty, takie jak Rutinoscorbin Witamina C Forte. Lek ten zawiera aż 500 mg kwasu askorbinowego, który uwalnia się przez cały dzień, pozytywnie wpływając na organizm podczas infekcji.

1,2 Martirosyan D.M., Pacier C. Vitamin C: optimal dosages, supplementation and use in disease prevention. Functional Foods in Health and Disease 2015; 5(3): 89-107.

3 Levine M. et al. Vitamin C: A concentration-function approach yields pharmacology and therapeutic discoveries. American Society of Nutrition 2001; 2: 78-88.

4 Maćkowiak K., Torliński L. Współczesne poglądy na rolę witaminy C w fizjologii i patologii człowieka. „Nowiny Lekarskie” 2007; 4(76): 349-356.

5 Dobosz A. Witamina C. Fakty i mity. „Świat Przemysłu Farmaceutycznego” 2016; 1: 76-81.

CHPL/CHRSN/0009/18

Opuszczasz stronę internetową

Icon signpost

Właśnie opuszczasz stronę internetową Rutinoscorbin.pl i przenosisz się na zewnętrzną stronę internetową, która nie jest zarządzana przez GSK. GSK nie bierze odpowiedzialności za tę stronę. Jeśli nie chcesz opuścić strony Rutinoscorbin.pl, kliknij “Anuluj”.

Kontynuuj